modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Süspansiyon Nedir ? Ne işe Yarar ?

0 315

Arabanız yollardaki bozukluklardan (çukurlar, tümsekler vb.) süspansiyon sistemi ile baş ederek lastiklerin yerle temasının devam etmesini garanti edecek şekilde üretilmiştir. Bu işin temeli yaydır.

Tekerlerinizin bir yoyo gibi hareketini kontrol eden parça amortisörlerdir. Yayların yoldan aldıkları darbeleri emmesi ile oluşan enerjiyi amortisörler ısı enerjisine çevirirler ki buda atmosfere ve kısmen de şaseye aktarılır. Amortisörleri içi yağ doldurulmuş bisiklet pompaları olarak tarif edebiliriz. Pompa yağın geçtiği deliklerin ölçüsüne bağlı olarak hızlı ya da daha yavaş hareket edecektir. Yağın kalınlığı da bunu belirleyen etkenlerdendir.

Süspansiyonun araç üstünde ne gibi etkileri vardır?

Öncelikle yol tutuşunu iyileştiriyor ve aynı zamanda aracın yüksek hızda giderken bile savrulmasını, ani bir manevrada aracı dengeye getirmesini sağlayabiliyor. Ayrıca dış görünümünde olumlu şekilde etki edebiliyor. Bu etkileşim süspansiyon kitleri sayesinde oluyor. Bu kit iki bölümden oluşuyor. Bunlardan biri kısa olan spor yaylar; aracın yüksekliğini ve esneme mesafesini azaltıyor.

Süspansiyon sistemi
Süspansiyon sistemi
Diğeride amortisörlerdir. Bunlar aracın yaylanmasını emerek yola daha sağlam (düzgün) tutunmasını sağlıyor. Ancak bu iki kit arasında maliyet farkı olduğundan daha ucuz olan spor yaylar tercih ediliyor.

Türkiye de yollar sorunsuz düzlükte olsaydı belki süspansiyon bu kadar önemli olmazdı. Ancak öyle olmadığından hem sürüş güvenliği hem de araç içindekilerin emniyeti açısından süspansiyon araç için önemli parçalardan biri olarak biliniyor.

Süspansiyon fiyatları ne kadar?

Süspansiyon fiyatları 750 TL ile 1500 TL arasında, aracın marka ve modeline göre değişebiliyor.

Bir önceki makalemiz olan Tuning nedir ? başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: