modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Tarihi bir imza ! Doblo Amerika yolunda

1 291

Tofaş’ta geliştirilip üretilen Doblò Amerika modeli; Tofaş’ın Bursa Fabrikası’nda yapılan törenle uğurlandı. Törene katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, aracı imzaladı, “Yerli markanın vakti geldi” diye konuştu.

Doblò Amerika Üretime Başlangıç ve İhracat Töreni’nde konuşan Koç Holding ve TofaşYönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, “Bundan 46 yıl kadar önce, kurucumuz merhum Vehbi Koç’un ‘Türk insanını Otomobil sahibi yapma’ vizyonuyla temelini attığı Tofaş, sektörün gelişiminde öncü oldu ve önemli roller üstlendi. Tofaş bugün uluslararası pazarlara sunduğu araçlarla, ülkemizi küresel ölçekte başarıyla temsil ediyor. Otomotivin beşiği, sektörün ana oyuncusu Amerika’ya araç geliştirip ihraç ediyor. Bugün bir arada bulunma sebebimiz olan Yeni Doblò’nun, otomotiv sektöründe tüm çalışanlarımızla ulaştığımız başarının önemli bir göstergesi olduğuna inanıyorum. Tofaş, Doblò’nun yenilenmesiyle başlayan yatırımlarına, biri yeni sedan, diğerleri station wagon ve hatchback olmak üzere 3 yeni binek araç projesiyle devam ediyor. Süregelen yatırımlarımız haricinde, sadece yeni modellere yaptığımız toplam yatırım miktarı 1,4 milyar dolara ulaşıyor.” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yaptığı konuşmada, bugünün hem Tofaş, Koç Holding ve Fiat Chrysler için hem de Bursa ve Türkiye için bir gurur günü olduğunu söyledi. Davutoğlu, “Biraz önce rakamlar verildi, 175 bin Doblo ihraç edilecek, Kamil Bey’in verdiği rakamlara göre. Türkiye’ye baktığımızda 2002’de toplam 357 bin araç üretiyorduk. Yani 2002’de üretilen araç sayısının neredeyse yarısı, sadece ‘Doblo Amerika’ olarak Amerika’ya ihraç edilecek” dedi.

Davutoğlu, toplam Doblo ihracatının 3.2 milyar dolar olacağını ifade ederek, sözlerini şöyle devam ettirdi:

“Otomotiv sektörünün 2002’de Türkiye’deki ihracatı ise 3.3 milyar dolardı. Yani 2002’de ihraç edilen bütün otomotiv sektörü ihracatının neredeyse toplamı kadar sadece Doblo ihraç edilmiş olacak. Bu, aslında Türk ekonomisinde ve otomotiv sektöründe ölçeğin ne kadar büyüdüğünü gösteren çok önemli rakamlar. Tebrik ediyorum, üç açıdan son derece önemli bir gelişmedir. Birincisi üretim açısından, reel sektördeki canlanma ve üretim kapasitesi açısından. İkincisi ihracatımız açısından, üçüncüsü ise bu ihracatın yöneldiği hedef açısından. Yani ihracatınKuzey Amerika’ya, ABD’ye ve Kanada’ya yapılıyor olması açısından. Bu da başlı başına önemlidir.”

“YERLİ MARKANIN VAKTİ GELDİ”

Davutoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı: “Şu iki husus bizim için önemlidir; Birincisi arge ve tasarım alanında bu çalışmaların artmasıdır. Arge ve tasarım bizim için varoluşsal önem taşıyor. Kendi üretimini her alanda yapan özgün markalar üreten yapıya yönelmeliyiz. Türkiye otomotiv sektörünün pazarı itibariyle son derece geniş imkanlara sahip. İç pazar o kadar büyük ki, bin kişi de 164 araba var. Avrupa’da bu rakam 553. Bizim refahımız yükselirken iç pazar büyüklüğüne dikkat çekerim. İç pazarda kullanılan araçların yüzde 80 ithal .Türkiye’de üretilen araçlar hem ihraç edilsin hem de içerideki pazarda bizim sanayicilerimiz söz sahibi olsun. Kapasitemiz önümüzdeki dönemde daha da artmaya müsaittir. Şimdi Türkiye, yüzde 28 ile Avrupa’nın en büyük hafif ticari araba üreticisi. Bunun da yüzde 46’sını Tofaş üretiyor. Bunun iç ve dış piyasada yukarılara çıkacağını düşünüyorum.”

Türk Markası’nı yerli üretim bir Türk markasının üretilmesinin vakti gelmiştir. İnşallah çok kısa zamanda güzel bir vesile ile ilk yerli üretim Türk markasının törenine de hep beraber katılmak bize nasip olur. Ro.ya Amerika’ya hayırlı yolculuklar

ÇOK SATAN MODELLERDEN

Fiat Auto’nun dünyada ilk kez bir modelinin üretimini İtalya dışında tek bir ülkede gerçekleştirme kararıyla, Doblò’nun üretimine 2000 yılının Eylül ayında başlandı. Fikri ve sınai mülkiyet hakları Tofaş’a ait olan proje sürecinde, Tofaş Ar-Ge Merkezi büyük sorumluluklar üstlendi. İlk yılında 100 bin adetle rekora imza atan Fiat Doblò üretiminin %90’ı 43 ülkeye ihraç edildi. 2001’de tüm Avrupa ülkelerine gönderilen Doblò, Tofaş’ın toplam ihracatının %83’ünü oluşturdu. Türkiye’de zorlu bir dönemde ülke ekonomisine önemli katkı sağladı. İhracat şampiyonu, yılın ticari aracı gibi başarılara imza atarken, Tofaş’ın en çok satan modellerinden biri oldu. Bugüne kadar 1,4 milyon adet Doblò üretildi, bu araçların 1 milyon adedi, dünyanın 80’den fazla ülkesine ihraç edildi.

Bir önceki makalemiz olan 3 Lira ile 150 Km yol gidecek başlıklı makalemizi okudunuz mu?

1 yorum
  1. Vipgo Tuzla

    […] Doblò Amerika Üretime Başlangıç ve İhracat Töreni’nde konuşan… Tarihi bir imza ! Doblo Amerika yolunda […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: