modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın kariyeri nasıl başladı?

Elon Musk, 1995 yılında bir iş görüşmesinde reddedilmesiyle azim yapmış görünüyor.

0 142

Yakın geçmişte dünyadaki gençlerin ortak sorunu, liseden veya üniversiteden sonra iş bulma kaygısı oluyor. Bu durum, Tesla’nın CEO’su Elon Musk olsanız da değişmiyor. Çünkü Elon Musk da aynı dönemlerden geçmiş.

1971 doğumlu olan Elon Musk, öğrenilenlere göre 1995 yılında internet endüstrisinde iş bulma ümidiyle yola çıkmış fakat başarısız olmuş. News18 adlı kaynağın belirttiğine göre Musk, tarihin ilk internet tarayıcısını (web browser) geliştiren Netscape Communications adlı bir firmada, yani ABD’nin meşhur Silikon Vadisi’nde işe girmeye çalışmış.

Netscape’e başvurusunu ileten Musk, görüşmeye gittiğinde biraz asosyal kalmış ve belki de utangaçlığından olsa gerek, işi kapamamış. Elon Musk da o dönemleri anlatırken, “O dönemde iş bulabilirdim. Fakat bir internet şirketinde iş bulmam zordu. Çünkü o dönemde internet şirketlerinin sayısı oldukça azdı.” şeklinde konuşuyor.

Fakat bu olumsuzluk, Elon Musk’ı durdurmamış. Netscape’deki işi alamayan Elon Musk, bir yıl sonra kendi firması olan Zip2’yi kurdu. Bu firma, medya şirketlerini online ortama taşımak üzerine kurulmuştu. Compaq adlı bu firma Zip2’yi 1999 yılında yani kuruluşunun üzerinden 3 yıl sonra satın aldı.

İş hayatında ilerleme kaydeden ve gerekli sermayeye de ulaşan Musk, daha sonra PayPal’ın kurucu ortaklarından oldu. Online bir ödeme sistemi olan PayPal, 2022 yılının yaz aylarında ünlü alışveriş sitesi eBay tarafından 1.5 milyar dolar gibi bir fiyata satın alındı.

Medya firmalarını online ortama taşıyan ve online ödeme sistemi geliştiren Elon Musk, burada da durmadı. Aslında kendisi tam da bu aşamada, genç yaşta hayatı boyunca yetecek kadar paraya sahipti. Yani kolayca emekliliğe ayrılıp hiçbir iş yapmayabilirdi. Fakat azminin devam etmesi sonucunda, bugün dünyanın elektrikli otomobil devi olan Tesla’yı kurdu. Hatta Tesla’ya eşlik eden enerji ve uzay firmaları SolarCity ile SpaceX’i de kurdu.

Elon Musk, Tesla ile elektrikli otomobil satışları konusunda rekorlar kırmaya devam ediyor. Buna ek olarak Musk’ın SolarCity firması evlerin çatılarına güneş panelleri kurmasıyla biliniyor. SpaceX ise uzaya roket gönderip bu roketleri tekrardan dikey şekilde dünya yüzeyine indirebiliyor olmasıyla adeta insanlık için ilkleri gerçekleştiriyor.

Elon Musk’ın bir diğer firması olan The Boring Company ise ABD’de yer altı tünelleri kuruyor. Bu firma, bu tünellerden “araçları çeşitli platformlarla yüksek hızlarda fırlatma” denilebilecek bir prensiple çalışıyor ve trafik sorununu ortadan kaldırmayı hedefliyor. Tabii henüz bu proje kullanıma girmiş değil, yani test aşamasında.

Yazımızın özeti olarak, Tesla’nın ve saydığımız diğer firmaların CEO’su olan Elon Musk’ın bu seviyelere kendi azmi ile geldiğine dikkat çekmek istiyoruz. İlerleyen yıllarda Elon Musk’ın insanlık tarihine birçok faydalı proje ile gelmeye devam edeceğinden de şüphemiz yok diyebiliriz.

Bu makale, EVANNEX sayesinde ortaya çıktı. EVANNEX, Tesla aksesuarları satan bir firma ve InsideEVs ile ortak çalışıyor. Kendilerine teşekkür ediyoruz.

Bir önceki makalemiz olan 2022 Cadillac Lyriq, ön siparişe açılıyor başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.