modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Testi Başarıyla Bitiren ilk Çinli

0 284

Çinli otomobil üreticileri denince akla çoğunlukla güvenliği düşük arabalar gelir. Chery bünyesinde faaliyet gösteren Qoros ise bu algıyı yıkmak istiyor. Yeni geliştirilen Qoros 3 Sedan modelinin Euro NCAP testinden 5 yıldız alması da bunun bir göstergesi.

Qoros 3 Sedan, testten 5 yıldız alan tamamı yerli olarak geliştirilmiş ilk Çin yapımı model olmayı başardı. Üstelik bu, yerel bir başarı olmakla sınırlı kalmadı; 2013 yılında test edilmiş dünya çapında tüm modeller arasında da en yüksek puanı Qoros 3 Sedan aldı.

Testi yapan görevlilere göre modelin en çok öne çıktığı kısım “yetişkin koruması” sınıfı oldu. Ön, yan ve dikey hedef çarpışmalarında araç müthiş bir dayanıklılık örneği gösterdi. Bu da Qoros’un işini ne kadar ciddiye aldığının bir göstergesi.

Puanlamaya bakacak olursak yetişkin korumasından 95, çocuk korumasından 87, yaya korumasından 77 ve güvenlik yardımcılarından 81 aldığını görüyoruz. Firmanın Avrupa’ya açılmasında bu puanlar en büyük reklamları olacak gibi görünüyor.

Asyalı başka bir model olan Kia Carens MPV de Qoros 3 Sedan’la aynı zamanda test edilip 5 yıldız aldı. Yetişkin korumasında 94 ve güvenlik yardımcılarında 81 puanla yakın bir sonuç gösterdi. Diğer yandan çocuk korumasından 76, yaya korumasından 64 puan alarak bu alanlarda Qoros 3 Sedan’ın oldukça gerisinde kaldı.

Bir önceki makalemiz olan Elektrikli Arabalar 2 Dakika İçin'de Sarj Olucak başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: