modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

TOGG’un yerlilik oranı yüzde 68’i geçecek

Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan önemli açıklamalar geldi.

0 70

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOGG’un geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Çevrimiçi olarak düzenlenen Otomotiv Konseyi Sektör Toplantısı’na katılan yönetici, otomotiv ihracatının ülke ekonomisine olan etkisinden de bahsetti.

“Bunu yapmak için sıradan bir fabrikadan çok daha fazlasına ihtiyacımız var. Bu sebeple Bursa’ya bir fabrikadan fazlasını, sadece bir üretim üssü değil, teknoloji üssü inşa ediyoruz. Gemlik’teki inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye’nin Otomobili, 2022 yılı sonunda banttan inecek, 2023’te satışa sunulacak.”

Hisarcıklıoğlu’nun ifadelerine göre TOGG’un her parçası için yerli üretici aranıyor. Özellikle yerelleştirme konusuna eğildiklerinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, bu konuda Bursa’ya çok iş düşeceğini de şu sözlerle vurguladı:

“Yerlileştirme ve ikinci nesil araç tasarımı süreçlerimiz devam ediyor. Bursa sanayicisine büyük iş düşüyor, büyük bir fırsat var. Bu fırsatı ıskalamamak lazım. Yeni bir iş alanı var. Bu, aslında teknolojik bir dönüşüm süreci, otomotiv sektöründe elektrikli ve otonom sürüş teknolojileri. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. TOGG olarak, yola tam gaz devam edeceğiz. Yeni otomotiv liginde, Türk milletinin hayalini hep birlikte gerçekleştireceğiz. Otomotiv sektörü dönüşürken biz de dönüşümü gerçekleştireceğiz. Bir otomobilden fazlasını yapacağız.”

TOGG Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş da dünyada ürün çeşitliliğinin artması ve şarj alt yapısının yaygınlaşmasıyla elektrikli otomobil satışlarının hacminin ve payını artıracağına dikkati çekti.

Türkiye’nin artan pazar potansiyelini ve talebi karşılayacak yapıya sahip olduğunu aktaran Karakaş, “Türkiye’nin otomotiv merkezlerine baktığımızda, o üçgenin içindeyiz. Doğru yerde işe başladığımıza inanıyoruz. Türkiye otomotiv pazarı, yüksek büyüme potansiyeli barındırıyor. Fikri ve sınai mülkiyeti yüzde 100 Türkiye’ye ait küresel bir marka ortaya çıkarmayı ve Türk mobilite ekosisteminin çekirdeğini oluşturmayı hedefliyoruz. Üretim başlangıcında, yerlilik oranı için kendimize yüzde 51 oranını söz verdik ve 3 yılda yüzde 68’e çıkmayı hedefledik. Belli başlı dönüşümlerde, tedarikçilerimizle ortak çalışıyoruz. Bursa bölgesinde TOGG için çalıştığımız 30’un üzerinde iş ortağı var” dedi.

Bir önceki makalemiz olan Mazda'nın yeni patent görüntüleri yeni spor modeli işaret ediyor! başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.