modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Toyota Corolla 1.5 Multidrive S | 1.6’dan Farkı Ne? | Neleri Farklı?

Corolla, yeni nesil motor ve şanzımanla karşımızda.

0 120

Toyota’nın son yıllarda hibrit modellere verdiği önemin artık hepimiz farkındayız. Japon üreticinin reklamlarında üzerine basa basa açıkladığı “bütün modellerin bir hibrit versiyonu olması” gerçeğe çok yaklaşmış durumda.

Bununla birlikte markanın benzinli modelleri de hayatlarına devam ediyor. Hilux ve Land Cruiser Prado gibi büyük boyutlu modellerin haricinde dizel motorlara yaklaşmayan Toyota, küçük hacimli benzinli motorlarla donatabildiği modelleri piyasaya sürmekten çekinmiyor.

Daha önce var olan 1.6 litre hacimli, benzinli motoru da popüler bir seçenek olan yerli Corolla’nın 2021 yılına girerken önüne çıkan emisyon seviyeleri, yeni motorun geliştirilmesine önayak olmuş. Daha önce Yaris’in kaputu altında gördüğümüz ünite ilginç özelliklere sahip.

1.5 litre hacimli ve 3 silindirli olan motor, turbo beslemeye sahip değil. Buna rağmen maksimum torkunu 200 d/d’lık bir bant boyunca üretebilmesi ilginç. Tasarım olarak bir değişim geçirmeyen modele dışarıdan bakıldığında kaputunun altında hangi benzinli motorun bulunduğunu anlamaksa mümkün değil.

İşitsel olaraksa işler biraz daha farklı. 3 silindirli diğer motorlar gibi metalik bir sese kavuşan motor, bu sayede görülmese bile tanınabiliyor. Bu arada modelin yeni bir şanzımana kavuştuğunu da söylemeliyiz. Önceden olduğu gibi sürekli değişken oranlı tam otomatik bir ünite (CVT) olsa da şanzıman farklı bir yapıya sahip.

Manuel modu 10 ileri vitesli olan ünitenin asıl farklılığıysa ilk vitesin, manuel şanzımanlarda olduğu gibi dişli olması. Bu, hem kalkışta daha doğal bir hızlanma hissi sağlıyor, hem de en yüksek torkun bindiği anda şanzımanı rahatlatıyor.

Kaynak https://tr.motor1.com/reviews/488656/toyota-corolla-15-multidrives-16dan-farki-ne/

Bir önceki makalemiz olan Karşı Karşıya: Toyota, Honda ve Subaru'nun hibrit SUV modelleri - Arazi başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.