modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Toyota Corolla Test

0 221

Merakla beklenen Yeni Corolla farklı bir hava yakalamış

Bu haftada yine bir ilk Yeni Toyota Corolla sizlerle. 47 yıllık geçmişinde 11. Nesli ile ve ülkemizde’de üretilerek yollara çıkan corolla, markanın c plus segmentinde konumlandırdığı sedan aracı.

Tüm dünyada en çok satan araçlardan biri olan corolla markanın yeni tasarım anlayışının bir ürünü olarak dizayn edilmiş. 1.33 ve 1.6 litre benzinli ile test aracımızda olduğu gibi 1.4 dizel motorları olan a raçta manuel ve otomatik vites seçenekleri de var. Benzinli modellerde multıdrıve 2, dizel ünitede ise multımode 6 ileri şanzıman kullanılmış. Ayrıca aracı life, actıve, advance ve premıum altında 4 pakette alabiliyorsunuz.

Sizler için denediğimiz araç ise 1.4 d-4d advance paketli manuel şanzımanlı model oldu.

Araç yeni dizaynı, genişliği, konforu, pratikliği ve düşük yakıt tüketiminin yanı sıra artırılan güvenlik donanımları ve sürüş dinamikler ile de dikkat çekme iddiasında .

Araca baktığımızda markanın yeni tasarım dilini en iyi yansıtan otomobillerden biri olmuş. Yeni Corolla’da Toyota’nın “keen look-keskin bakış” gündüz yanan led farları ve “under priority – öncelikli” dizaynı ile birlikte ön ızgaraya daha çok önem veren bir tasarım anlayışı bulunuyor. Bu da hem sportif hem de agresif bir tat katmış.

Yeni Corolla 4.6 m uzunluğunda, 1.7 m genişliğinde ve 1.4 m yüksekliğinde. Bir önceki nesile göre bu oranlar 80 mm daha uzun, 15 mm daha geniş ve tavan yüksekliği 5 mm daha alçak. Gövde yapısının bazı bölümlerinde daha hafif metal kullanımı ile sağlamlık artırılırken genel ağırlıkta bir miktar düşüş sağlandı.optimize edilmiş daha hassas elektronik direksiyon sistemi ile direksiyon hakimiyeti ve duyarlılığı da artırılmış. Yeni Corolla: inci beyazı, avangart bronz, koyu mavi ve koyu gümüş olmak üzere 4 yeni renk ile birlikte toplam 9 renk seçeneğine sahip olmuş.

Aerodinamik sürtünme katsayısı 0,29 cd’den 0,27 cd’ye düşürülen yeni corolla, kabin sessizliği, yakıt tüketimi ve co2 emisyon değerini minimum seviyelerde tutmak için tasarlanmış. Ön sis farlarının konumu ile ön ve arka tamponların tasarımı “aero-corners” hava türbülansını engellemek için kombine edildi. Formula 1 teknolojisi “sakana aero” temel alınarak, dizayn edilen kanatçıklara, otomobilin dengesi ve kontrolünü sağlamak için yan aynalarda ve arka farlarda yer verilmiş. Ön spoiler ve düz alt zemin ile yeni corolla’nın altındaki hava akımının optimize edilmesi hedeflenmiş.

Dingil mesafesinin 100 mm artırılarak 2.7 m’ye çıkarılması yeni corolla’da yolculara en konforlu ortamı sağlamak adına düşünülmüş. Bu yeni tasarımdaki arka koltuk diz mesafesi de 92 mm artırılarak 706 mm’lik sınıf lideri pozisyon elde edilmiş. Bununla birlikte yeni corolla’nın sürücü pozisyonu da kapsamlı bir şekilde revize edilmiş. Koltuk yükseklik ayarı 15 mm artılarak 60 mm’ye, koltuğun ileri geri kayma ayarı da 20 mm uzatılarak 260 mm’ye ulaştırılmış. Direksiyon simidinin açısı da 24 dereceden 22 dereceye inmiş.

Yeni Corolla’nın bagaj kapasiteside 452 litre. Kaporta ile tampon arasına ekstra absorbe edici materyaller yerleştirilerek kabin içindeki ses asgariye indirilmiş.

İçerde ise şıklık ve kalite hemen göze çarpıyor. Fil dişi ve siyah olmak üzere iki farklı iç kabin renk seçeneği ile sunulan yeni corolla’da giriş, orta ve üst versiyon seçenekleri bulunuyor. Yeni Corolla’da iyileştirilen sürüş pozisyonunun yanı sıra, ergonomik ve kolay kullanım için direksiyon üzerine yerleştirilen düğmeler sürücüye büyük kolaylık sağlıyor. Çok amaçlı düğmeler ile vites değiştirme, telefon, müzik, hız limiti, ekran ayarı gibi birçok kontrol tek noktadan yapılabiliyor. Yeni Corolla, yeni dizayn anahtarıyla smart entry & start sistemine (akıllı giriş ve çalıştırma)ve otomobilin sağ ve sol bölgesinde ayrı sıcaklık kontrolü sağlayan dual zone-çift bölgeli klima sistemine de sahip bulunuyor. İçeriden bagaj açma düğmesi ve smart entry özelliğine sahip modellerdeki dışarıdan bagaj açma düğmesi rahatça yükleme ve boşaltma imkanı tanıyor.

Yeni Corolla’da kolay – akıllı park destek sistemi olan sıpa (simple – ıntelligent park assist) ile, ön ve arka yan tamponlar üzerinde bulunan sensörler kullanılarak sürücü çok daha dar alanlara otomatik olarak paralel park edebiliyor. Yeni Corolla ayrıca otomobilin kilitlenmesinden sonra 30 saniye süresince yanmaya devam edecek far sistemi follow me home ile de donatılmış.

Kullanıcılar dokunmatik multimedya ekrana sahip go navigasyon sistemli Toyota Touch 2 ile son teknolojik özelliklerden yararlanabilecekler. Toyota touch 2’nin, 6,1 inç 800x 480 çözünürlüğe sahip wvga dokunmatik ekranı bulunuyor. Bu sistem am/fm radyo, cd/mp3 çalar, bluetooth, cep telefonu bağlantısı ile müzik dinleme imkanı usb vasıtasıyla müzikçalarlar ile bağlantı kurulması gibi özellikleri bir arada topluyor ve ayrıca geri görüş kamerası da bu sistemde standart olarak sunulmuş.

Bir önceki makalemiz olan Yeni Fiat 500 L Testi başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: