modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Volkswagen Müzesi

0 226

Almanya’nın Wolfsburg şehrinde bir müze yer alıyor. Buranın bizi ilgilendiren özelliği ise bir Volkswagen müzesi olması. Firma araba üretmeye başladığından beri üretilmiş olan hemen hemen her model burada sergileniyor. 1943 Beetle’dan son model yarış tipi Scirocco’ya kadar uzanan bir model aralığı var.

Müzede prototiplere büyük önem veriliyor. Bir kereye mahsus üretilmiş modeller oldukça dikkat çekici. Bunların arasında Beetle’ın yerini alması planlanmış Karmann Ghia benzeri iki kapılı sedan, çıkma pencereli dört çeker otobüs, ilk nesil Golf sayılabilecek 3 kapılı küçük hatchback ve deneme amaçlı yapılmış Passat GTI hatchback yer alıyor.

Müzedeki favori araçlardan biri EA-48. Bu dört koltuklu minik araç BMW Isetta gibi modellere rakip olarak üretilmiş. Onu özel kılan, Porsche’den hiçbir parça içermeyen ilk VW modeli olması. Ayrıca firmanın önden çekişli ilk denemelerinden biri olarak tarihte yerini almış.

EA-48 hiç üretime geçmese de supermini sınıfının öncülerinden biri olarak görülüyor. Üretime geçilememesinin sebebi zamanın VW başkanı Heinz Nordhoff’un Beetle satışlarını düşüreceği yönündeki endişeleriydi. 1956 yılında üretilen ikinci prototip, proje iptal edildikten sonra hurdaya gitti.

Müze, Autostadt’taki müzeyle karşılaştırıldığında oldukça tenha. Öyle ki hafta içi sadece randevuyla açılıyor. Otomobiller motorlarına göre hava soğutmalı ve su soğutmalı olarak kategorilere ayrılıyor.

Bir önceki makalemiz olan Elektrikli Arabalar 2 Dakika İçin'de Sarj Olucak başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: