modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

VW Çine Açılıyor

0 190

Otomobil piyasasının hakim firmalarından biri olan Volkswagen yatırım yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yatırım ortakları Çinli FAW grubuyla beraber Çin’in Foshan bölgesinde bir tesis daha açtılar.

Yeni tesisin üretim kapasitesi yıllık 300.000 araç olarak duyuruldu ama bu sadece başlangıç aşamasını kapsıyor. Önümüzdeki 5 yıllık dönemde bu sayının iki katına kadar çıkarılması planlanıyor.

Tesiste ilk olarak Golf Mk7’nin üretimine başlandı. Bu yılın sonunda Audi A3 Sedan’ın da burada üretilmeye başlaması planlanıyor. Tesisin MQB platformuna uyumlu olduğu açıklamasını göz önünde bulundurursak daha birçok VW ve Audi modelinin burada üretileceğini söylemek mümkün.

Foshan’daki üretim tesisinin taşıma maliyetini önemli düşürdüğünü söylemek gerekiyor çünkü Çin Volkswagen’in en büyük pazarı konumunda. 2012 satışlarını da hesaba kattığımızda Çin’de toplam 2,81 milyon araç satışına ulaşılmış. Bu sayı her geçen sene oransal olarak artıyor.

Volkswagen’in Çin sorumlusu Jochem Heizmann’ın açıklamasına göre yeni tesiste 6500 kişi istihdam edilecek. Üretim kapasitesi arttırıldıkça bu sayı artacak. Kalifiye eleman yetiştirilmesine de önem verilecek.

Şu anda Çin’de Volkswagen-FAW ortaklığının biri Changchun’da diğeri de Chengdu’da olmak üzere iki üretim tesisi daha bulunuyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde dört tane daha tesis kurulması planlanıyor. Bu süreçte istihdamın 75.000’den 100.000’in üstüne, yıllık araç üretim kapasitesinin de 2,6 milyondan 4 milyonun üstüne çıkması bekleniyor.

Bir önceki makalemiz olan Elektrikli Arabalar 2 Dakika İçin'de Sarj Olucak başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: