modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Yeni Cruze Test için Yollarda

0 235

Yeni Chevrolet Cruze sedanın test sürüşleri Almanya’daki Nürburgring pistinde casus kameralara yakalandı. Güney Kore GM (eski Daewoo) temelli modelin otomobil piyasalarındaki başarısından sonra ABD’li mühendisler, Malibu ve İmpala’dan edindikleri tecrübelerle ipleri ellerine almışlardı. Görünüşe göre Chevrolet, Cruze’da bir değişim başlatmış

Aslında yeni Cruze’un 2014 yılında piyasaya çıkması bekleniyordu. Daha sonra firmadan yapılan açıklamaya göre 2015 yılına ertelendi. Bu yüzden “2016 Chevrolet Cruze sedan” olarak kullanıcılara sunulacak.

Yeni Cruze sedan, compact olarak sınıflandırılsa da segmentinin en büyük araçlarından biri olacak. Daha önce de kullanıcıları tarafından şikayet konusu olan arka kısımdaki bacak boşluğunda bir genişleme olacak gibi gözüküyor. Modelin üretiminde Delta II platformunun bir türevi olan, güçlendirilmiş çeliğin kullanılacağı D2XX platformu kullanılacak.

Yayınladığımız fotoğraf Chevrolet Cruze sedanın henüz ilk testinden. Bu sebeple araç piyasaya çıkana kadar ne gibi değişiklikler olacağını kestirmek güç. Yine de kamuflajdan görüldüğü kadarıyla aracın stilinin geçen sene Detroit Auto Show’da sergilenen Tru 140S konsept modeliyle benzerlikler taşıyacağını söyleyebiliriz.

Motor hakkında konuşmak için henüz erken. Yine de bir ipucu olsun diye GM alt kuruluşu Opel’in açıklamasına bakabiliriz. Alman firması bir grup benzinli SIDI motor üreteceğini duyurmuştu. Bunların içinden 1.6 litre 170 beygir olanı yeni Cruze için uygun olabilir. Avrupa pazarında da 1.4 turbo gibi daha küçük motorlar kullanılabilir. Dizel motorlar için konuşursak Avrupa için 136 beygir 1.6 litre ve ABD için 140 beygir 2 litre motorları söyleyebiliriz.

Yeni Cruze’un üretimi de şu anda piyasadaki modelde olduğu gibi Ohio’nun Lordstown şehrinde yapılacak. General Motors’a yakın kaynaklara göre bölgedeki istikrarsızlık sebebiyle Güney Kore’deki üretim miktarının düşürülmesi planlanıyor.

Bir önceki makalemiz olan Elektrikli Arabalar 2 Dakika İçin'de Sarj Olucak başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: