modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Yeni Fiat 500 L Testi

0 212

MARKA 500 SINIFINA CROSSOVER TADI KATMIŞ.

İlklerin adresi sitemizde, bu haftada yine özel bir araçla yeni Fiat 500L ile karşınızdayız. 500 ailesinin son üyesi hem boyut hem de işlevsellik olarak en genişi. Crossover özellikler taşıyan 500l, ülkemizde pop, popstar ve rockstar paketleri altında 1.4 ile 0,9 benzinli ile 1.3 ve 1.6 litre dizel motorlar ile satışa sunuldu. Ayrıca 1.3 litre dizel versiyon otomatik vites ile de alınabiliyor.

Biz ise testimizde full donanıma sahip rockstar paketli 1.6 litre 105 hp güç üreten dizel versiyonu denedik.

Rockstar versiyon ilk kez dünyada satışa sunulurken.araç geniş yaşam alanıyla fonksiyonelliği birleştirmiş, tasarım ve sürüş özellikleriyle de bir kompakt suv’un performansını sunma iddasında gözüküyor. 500 l , 4.14 m uzunluğa, 1.78 m genişliğe, 1.66 m yüksekliğe ve 412 litrelik bagaj hacmine sahip . 5 koltuklu araç özellikle iç alan ve arka diz mesafesi ile oturma alanı genişliği ile dikkat çekerken hem ön görüş açısı hemde opsiyonel olarak alınan panoramik cam tavanı ile de ferah ve aydınlık bir iç mekan vaad etmiş.

Aracın sunduğu yenilikler arasında: 1,5 metrekarelik panoramik cam tavan, bi-color dış renk seçenekleri, sürücünün kullanım alışkanlıkları doğrultusunda verimli sürüş önerileri geliştiren eco:drive live teknolojisi, 5.4 inçlik dokunmatik multimedya ekran bulunuyor.

Fiat’ın tasarım merkezi centro stile tarafından tasarlanan fiat 500l, efsanevi fiat 500 modelini önden andıran tasarımıyla, ilk bakışta sıcak ve tanıdık bir izlenim bırakıyor. Fiat 500’ün genlerine uygun olarak tasarlanan tavan ve arka bölüm görselliğiyle dikkat çeken fiat 500l, geniş cam yüzeyleri ve tavanıyla maksimum görüş kolaylığı ve iç mekân ferahlığı sağlıyor. Gövdesi çift renkli olarak tercih edilebilen ve 20’den fazla renk seçeneği bulunan fiat 500l’nin, alaşımlı jantlar için sunduğu beyaz, gri ve siyah seçenekleriyle sınırsız kombinasyonu yapılabiliyor.

Dizel test aracımız yol boyunca her hız ve yol koşulunda motor sesi konusunda kabin içine ses geçirmedi . Viraj dengesinde esp devreye girse de yüksek bir araç oluşundan ötürü yinede dikkatli olmak gerekiyor. Buna karşın geniş ön görüş açısı pek çok araçta olmayan tipte.

Araç , sınıfının en verimli iç mekân genişliği ve 412 litreye varan bagaj kapasitesiyle rakiplerinden farklılaşırken, tüm yolcular için sunduğu kullanışlı bölmelerle, yaşam alanının fonksiyonel kullanılmasına olanak sağlamış.

Sürüş keyfi ve araç içi konforu, her hareket yönünde ayarlanabilen koltukların çok yönlülüğüyle desteklenmiş. . Gençleri ve maceracı stili ile heryaştan kullanıcıları hedef alan marka yenlilik ve dinamizim tarzını döşemelere kadar birçok iç mekân detayına yanstımaya çalışmış.

Aksesuarlarıyla dikkat çeken 500l’de, farklı gösterge grafiklerine, krom kaplamalara ve hatta koku yayıcılara kadar uzanan geniş bir yelpazede aksesuar seçenekleri sunulmuş.

Araçta ayrıca yeni dokunmatik ekran dikkat çekici .. Henüz dahili navigasyon ve geri görüş kamerasını bulundurmasa da bu dokunmatik ekran donanımı kategorinin ötesine taşıyor. Küçük bir tablet olarak nitelendirilebilecek 5.4 inçlik ekran, usb bağlantıları, bluetooth ve aux-ın özellikleriyle, hands-free arama, akıllı telefonlar ve mp3 çalarlar aracılığıyla sms mesajlarını okuma ve müzik dinleme imkanı sunuyor. Direksiyon üzerindeki kontroller ve ses tanıma sistemi dikkat kaybını engellerken, en modern dijital uygulamalar 500l’de bir araya geliyor.

Euro ncap çarpışma testlerinden, 5 yıldız alan fiat 500l, standart olarak sunulan 6 havayastığı, abs+ebd, asr+msr+erm+dst ve hillholder içeren esp sistemi, cruise control gibi birçok güvenlik öğesiyle de iddiasını açıkça ortaya koyuyor.

22 adet eşya gözünün sunulduğu otomobilin ön konsolu da farklı renklerdeki dekorlarla görsel açıdan da zenginleştirilmiş.ve plastik malzemelere ise yer verilmemiş.Otomobilde bulunan 1.6 litrelik ikinci nesil multijet’te, üçüncü nesil common rail yakıt püskürtme sistemi bulunuyor. 3750 d/d’de 105 hp maksimum güç üreten bu motorun 320 nm’lik maksimum torku ise 1750 d/d’den itibaren ortaya çıkıyor. 6 ileri oranlı şanzımanın uyumu iyi gözükürken özelleişkel engebelei ve bozuk yolalrda denediğimiz süspansiyonda gayet tutarlı e sağlam gözüktü.Araçta elektronik sürüş destek sistemleri de (asr, esp, erm-devrilme önleme sistemi) standart olarak tüm versiyonlarda 1310 klio boş ağırlığıa olan rockstar versiyon 158 km lik maksimum hıza 15.1 saniyelik 0-100 km hızlanma süresine şehir içinde 4.7 şehir dışında 3.9 ortalama ise 4.2 yakıt tükettim değerleri sundu.

Bir önceki makalemiz olan İzmitli i10 başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: