modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Yeni Ford Kuga Oto inceleme

0 196

SUV SEGMENTİNİN BİLİNDİK AKTÖRÜ YENİ YÜZÜ İLE DAHA FARKLI

Sitemizde bu hafta yeni Ford Kuga sizlerle… Kuga ilk olarak 2008’de üretildi. Birinci nesil Ford Kuga’nın belkide en büyük eksiği olan otomatik şanzıman bu kez eklendi. Yenilenen ve şubat ayı ile birlikte yollara çıkan ikinci nesil, ilk neslindeki bariz eksiklikleri giderilerek boyut olarak da daha işlevsel bir hale getirilmiş 1.6 180 hp lik araç 240 newton torka 200 km’lik maksimum hıza 9,7 saniyelikte 0-100 km hızlanma süresine sahip.6 ileri otomatik şanzımanlı araç 1682 kg boşa ağırlığa sahip. 406 litre bagajlı kuga’nın boyutları ise: 4,5 metre uzunluk, 1.8 metre genişlik ve 1,7 metre yükseklik. Benzinli araç şehir içinde 10.2 şehir dışında 6,2 karmada ise 7.7 litre tüketime sahip. Ford Kuga Türkiye’de 3 farklı motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. 1.6L Ecoboost 150 ps, 1.6L Ecoboost 180 ps motor ve 2.0 lt tdci 163 ps. Aracın rakipleri Nissan Qashqai, Chevrolet Captiva, Kia Sportage, Hyundai İx35, Volkswagen Tiguan ve Honda Cr-v… Yenilenen Kuga eskisinden daha iyi görünmesine rağmen sürüş dinamikleri açısından çok ciddi bir fark sunmamış.

Ayrıca araçta haldex marka awd sistemi kullanılmış. Hangi tekerde ne kadar güç dağılımının olduğunu göstergelerin ortasına yerleştirilen ekrandan görmek mümkün. İç mekan kalitesi oldukça iyi. Bir çok yerde yumuşak malzeme kullanılmış ve gerçekten kalite hissi uyandırıyor. Araç eski Kugaya göre hem uzatılmış hemde yükseltilmiş, heybetli bir duruşu var. Gelelim performansa 182 hp lik bir araç için hantal sayılabilir… Tam otomatik şanzıman zaman zaman güç kaybına neden oluyor, araçta vites geçişleri az da olsa hissedilir seviyede. Görüş açısı a sütunu’nun üstten aşağıya doğru eğimli yapısı nedeni ile zorluk yaşatabilir ! 2013 ford kuga’nın bu yeni nesli selefinden daha büyük, daha geniş ve daha rahat. Eskisinden daha ağır bir araç olmasına rağmen sürüşü de hayli kolay olan Ford Kuga’nın süspansiyonları eskisinden daha yumuşak. Bu da bozuk zeminde ve yoldaki yükseltilerde sizi daha az rahatsız etmesini sağlıyor. Koltuklar oldukça rahat ve iyi kavrıyor. Kabindeki ses yalıtımı yeterli seviyde.

Rüzgar, yol ve motor sesi rahatsız edici boyutlara yükselmiyor. Yine de benzinli motorda yüksek devirlerde biraz ses mevcut. Araçta kullanılan konsol ford’un güncel diğer modelleriyle hemen hemen aynı. Kuga, euro ncap çarpışma testinden 5 yıldız almış. Bütün kuga’lar iyi donanımlı, şehir içi kaza önleme sistemi, yokuş kalkış desteği, esp ve Ford’un benzinli modele dizel yakıt konulmasını engelleyen easy-fuel sistemi bulunuyor. Kuga, focus ve c-max ile aynı şase, motor ve birimleri kullanıyor, yani güvenilirliği zaten kanıtlanmış. Eski nesil Ford Kuga’nın kullanışlılıkla ilgili bir takım problemleri vardı. Görsel olarak beğenilen kasanın kısa sürede revize edilmesinin sebeplerinden birisi de bu görünüyor. Yeni nesil Ford Kuga tüm bu sorunlarından arınmış gibi. Kuga eskisinden daha geniş ve haliyle bagaj hacmi de büyümüş. Bagaj daha geniş bir şekilde açılıyor. Ayrıca ince düşünülmüş bir ayrıntı olarak bagajı açmak için elleriniz doluysa ayağınızı arka tampona doğru sallamanız yeterli. Araçta her ihtiyaca yetecek kadar saklama gözü mevcut.

Bir önceki makalemiz olan Mazda 6 Oto inceleme başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: