modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Yeni Honda CR-V mi Yoksa Yeni Nissan X-Trail mi

0 181

Orta gelir seviyesine sahip kesimin SUV ve crossover model seçenekleri çok gibi gözüküyor olsa da, aslında belli başlı birkaç araçla sınırlı.

Orta gelir seviyesine sahip kesimin SUV ve crossover model seçenekleri çok gibi gözüküyor olsa da, aslında belli başlı birkaç araçla sınırlı. Hükümet tarafından yapılan ÖTV zammı, döviz kurundaki yüksek gidişat ve Motorlu Taşıtlar Vergisindeki uçuk rakamlar; orta gelir seviyesindekilerin alabilecekleri SUV ya da geniş crossover modellerini oldukça sınırlı bir hale getiriyor.Hele 4 kişilik bir aileyseniz bu seçenekler daha da kısıtlanabiliyor. Örneğin 2013 senesinin Temmuz’unda yaklaşık 105 bin TL’ye satılan Fiat Freemont’un yedi kişilik modeli olan Lounge 2.0 Multijet 170 HP AWD 6AT, içinde bulunduğumuz 2014 yazında yaklaşık 150 bin TL bedelle alıcılarını bekliyor. İşte hal böyle olunca downsizing denen motor küçültme eğiliminin de katkısıyla geliştirilen 1.6 litrelik dizel motorlar imdada yetişiyor adeta. Fakat burada da çok fazla model çeşitliliğinden bahsetmek mümkün değil. Ön incelememizden sonra, 2 model bizim için ön planda kaldı. Daha geniş bagaj hacimleri ve 1.6 litrelik dizel motorlarıyla Yeni CRV ve Yeni X-trail. Peki hangisi daha uygun?

Yeni Honda CR-V mi Yoksa Yeni Nissan X-Trail mi daha iyi dizel motora sahip?

Yeni Honda CR-V mi Yoksa Yeni Nissan X-Trail mi bunun kararını vermek için, bu Japon modelleri birkaç açıdan incelenmeli görüşündeyiz. 2014 CR-V’nin ve 2014 X-Trail modellerinin sahip oldukları 1.6 litrelik dizel motorların karşılaştırılması, önem derecesi bakımından üst sıralarda yer alıyor.
Yeni Honda CR-V, 120 beygir güç üreten 4 silindirli 1.597 litre hacimli bir dizel motor kullanıyor. Bu dizel motorun tasarımı ve geliştirilmesi Honda mühendislerince gerçekleştirildi. Aslında Honda, hayatında ilk defa dizel motor üretiyor da değil. Bildiğiniz gibi CR-V modeli 2.2 litre hacimdeki dizel motorunu oldukça uzun bir süre kullanmıştı. Bu dizel motor da, Honda’nın kendi üretimiydi. Fakat iş bu yeni tasarlanmış dizel motora gelince, şimdilik gelecek kullanıcı yorumlarını beklemek daha uygun olacaktır.

Yeni Honda CR-V mi Yoksa Yeni Nissan X-Trial mi
Yeni Honda CR-V mi Yoksa Yeni Nissan X-Trail mi

Yeni Nissan X-Trail modelinin sahip olduğu dizel motorun değerleri, hemen hemen Yeni CR-V 1.6 dizel ile aynı. Nissan-Renault ortaklığının bir meyvesi olarak Nissan, kendi ürettiği dizel motoru değil, Fransız markayla tasarlanan dCi motoru kullanıyor. Yeni X-Trail modelinin kullandığı dCi motor, 1.598 litre hacimli ve 130 beygir güç üretiyor. Bu değer Honda CR-V 1.6 i-DTEC’in üretebildiği gücün 10 beygir kadar üstünde. Bu bilgiye ek olarak, Nissan X-Trail’in ürettiği 320 Nm’lik torka karşılık, Honda CRV 300 Nm tork üretiyor. Bu da bize Yeni Nissan X-Trail modelinin 1.6dCi motorunun, Yeni Honda CR-V’nin 1.6 i-DTEC dizel motoruna göre biraz daha güçlü olduğunu gösteriyor.
Yeni Nissan X-Trail’in Türkiye’deki en büyük rakibi Yeni Honda CR-V.
Yeni Nissan X-Trail’in Türkiye’deki en büyük rakibi Yeni Honda CR-V.

Yeni Honda CR-V dizel olarak sadece 4×2 olarak alınabiliyor

Yeni Honda CR-V, dizel olarak alınmak istendiğinde size sadece 2 tekerlekten çekişli bir model önerilebiliyor. Bunun yanında, dizel motorlu bir CR-V modelini otomatik şanzımanla alma ihtimaliniz de yok. Yeni Nissan X-Trail modeline baktığımızdaysa, iki tekerlekten çekişli dizel X-Trail modellerinin otomatik şanzıman özelliğini size sunduklarını görüyoruz. Fakat 4×4 X-Trail isterseniz otomatik vitesi unutmanız gerekiyor.

Yeni Nissan X-trail, sınıfında, içi en geniş modeller arasında yer alıyor.
Yeni Nissan X-trail, sınıfında, içi en geniş modeller arasında yer alıyor.

Yeni Honda CR-V, uygun motor seçeneği ve geniş hacmiyle dikkat çekiyor.
Yeni Honda CR-V, uygun motor seçeneği ve geniş hacmiyle dikkat çekiyor.

Yeni Honda CR-V ile Yeni Nissan X-Trail modellerinin yakıt tüketimlerinin karşılaştırılması

Yukarıdaki motor gücü ve şanzıman özelliklerinin ışığında yakıt tüketim değerlerini de inceleyelim. Honda tarafından açıklanan fabrika verilerine göre, Yeni Honda CR-V 1.6 Dream baz modeli, şehir içinde her 100 Km’de 4.8 litre Eurodizel yakıt sarf ediyor. Bu değer, dizel olarak en donanımlı 1.6 Elegance modelinde 5.0 litre olarak açıklanıyor. Fakat tüm donanım seçenekleri için açıklanan şehir dışı yakıt tüketim miktarı 4.5 litre. Özetle 4×2, düz altı ileri vitese sahip Yeni Honda CR-V’nin; şehir dışında her 100 Km’de 4.5 litre yakıt tükettiği açıklanıyor.

Yeni Nissan X-Trail, 7 kişilik oturma düzeni sunuyor.
Yeni Nissan X-Trail, 7 kişilik oturma düzeni sunuyor.

Karşılaştırmanın adil olabilmesi için; Yeni Nissan X-Trail modelinin 4×2, 6 ileri manuel vitesli versiyonunun yakıt tüketim değerlerini inceleyelim. Biraz daha güçlü olan motor, biraz daha fazla yakıyor. Yeni Nissan X-Trail 1.6 dCi modeli için, şehir içinde 5.7 litrelik sarfiyat değeri açıklanırken, şehir dışında bu değer CR-V ile aynı ve 4.5 litre.
Yeni Nissan X-Trail modelinin yakıt tüketim değerlerine, şehir içinde yoğun olarak kullanmak isteyecekler ve otomatik vites tercih edecekler için hızlıca değinelim. X-Trail’in 1.6 dCi otomatik vitesli modelleri için şehir içi yakıt tüketimi 5.8 litre olarak ölçülmüşken, şehir dışı yakıt tüketim değeri 4.7 litre olarak gerçekleşmiş.

Fotoğraftaki cam tavana aldanmayın. Dizel CR-V modelleri için bu opsiyon bulunmuyor.

Yeni Nissan X-Trail, 98 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla alıcılarını beklerken, Yeni Honda CR-V, 95 bin 400 TL başlangıç fiyatıyla Honda bayilerindeki yerini almış. Son alım kararını vermeden önce, her iki araçla mutlaka test sürüşü yapmanızı öneriyoruz.

Bir önceki makalemiz olan TDI motorlar öncesinde şarj başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: