modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Yeni Hyundai i20’nin satışlarına başlandı !

0 170

Hyundai’nin Getz modelinden sonra piyasaya sunduğu i20, markanın Avrupa’da iddiasını sürdürmesi için önemli bir rol oynayacak. Karakteristik altıgen ızgarası, yüksek donanım seviyesi ve pratik kullanım özellikleriyle müşterileri tarafından oldukça beğenilen i20, 2014 yılında bambaşka bir kimlikle ortaya çıkıyor…

Yeni nesil i20, Türk tüketicisini ilk olarak dış tasarımıyla etkilerken, iç mekan kalitesiyle de öne çıkıyor, ergonomisiyle de kullanım rahatlığını hissettiriyor. Yumuşak dokulu malzemelerden oluşan kokpit aracın kalite hissini artırırken, krom ve piano siyahı boyalı parçalar da sportif ambiyansı desteklemiş oluyor.
Hyundai’nin üçüncü B-segment otomobili olan Yeni i20, eskisine göre daha uzun, daha geniş ve daha kaliteli bir gövdeye sahip. Tamamen yeni bir platform üzerinde inşa edilen otomobil, markanın karakteristik çizgisi olan Akıcı Tasarım 2.0, en yeni temsilcisi durumunda. Altıgen ızgara, LED entegre ön farlar, geniş hava girişli ve difüzörlü sportif tamponlar, tasarımda olduğu kadar sürtünme kat sayısının azaltılmasında etkili olan arka stoplar, Yeni i20’nin başlıca yenilikleri.
Daha fazla alan yaratmak için aks mesafesi eskisine göre 45 milimetre uzatılarak toplamda 2570 mm’ye ulaştı. Sınıfında iddialı bir iç mekana sahip olan Yeni i20, 1892 mm kombine ön ve arka bacak mesafesi ve 301 litrelik bagaj kapasitesiyle genç kullanıcılar kadar ailelerin kullanımına da olanak sağlıyor.
Yeni i20, viraj içlerini aydınlatan statik dönüş farları, yokuş kalkış destek sistemi ve ESP’nin daha etkin kullanımını sağlamak adına kullanıcı tepkilerini yönlendiren Araç Stabilite Yönetim Sistemi’yle (VSM) B-segmentinde öne çıkan bir model olarak dikkat çekiyor. Yukarı doğru hareket eden panoramik cam tavan istendiği zaman tamamen açılarak sınıfında bir ilke imzasını atıyor.
Yeni i20, sofistike tasarımını ve konforlu iç mekanını üç farklı motor seçeneği ve manuel ve otomatik şanzımanlarıyla destekliyor. Benzinli Kappa motorların yanı sıra ekonomik 1.4 litrelik dizel motor da Yeni i20’de görev alıyor. Dayanıklılığı kanıtlanan bu motorlar bir önceki nesil i20’den alınarak yeni model için geliştirildi.
Yeni nesil i20’nin sürüş deneyimi de geliştirilen özellikler arasında yer alıyor. Sürüş keyfi artırmak adına ayarlanan süspansiyonlar, Avrupa yollarında test edilerek geliştirildi. Alp Dağları’nın zorlu virajlarında sayısız testlere tabi tutulan Yeni i20, Güney Fransa’da güneşin yakıcı ışıkları alltında gözlemlendi. Ayrıca aracın dondurucu soğukta neler yapabildiğini görmek için İskandinavya’da da kış testleri gerçekleştirildi. Tüm bu testler boyunca Yeni i20, 0 ila 2500 metre arasında irtifalara ve eksi 35 – artı 45 derece sıcaklık farklılıklarına maruz bırakıldı. Ayrıca Türkiye’de çeşitli yol şartlarında 270 bin km test edilen Yeni i20, beklentilerini karşılayacak gibi görünüyor.
i20, aynı zamanda markanın pazardaki öncü modeli olmasıyla öne çıkıyor. Akıcı Tasarım Felsefesi ve karakteristik altıgen ızgarasıyla kendine has bir kimliğe bürünen i20, artık daha modern, daha kaliteli ve daha iddialı…
Yeni i20 ile birlikte müşteriler, dört farklı iç mekan rengine de kavuşmuş olacaklar. B-segmenti bir otomobile göre oldukça ayrıcalıklı bir seçenek olan bu iç mekan renkleri, Yeni i20’ye çok daha modern ve ferah bir görünüm sağlıyor.
Çift tonlu kombinasyonlardan oluşan Kahve, Bej, Gri ve Siyah renkli iç mekan renkleri, Yeni i20’nin karakterini yansıtıyor.
Bu şık kombinasyonları dış kısımdaki dokuz farklı renkle destekleyen i20, kullanıcılarına Kaşmir Kahve, Mercan, Kurşun Gri, Alev Kırmızı, Kutup Beyazı, Çakıl Gri, Resif Mavi, Derin Mavi ve Mika Siyah’ı sunuyor.
Tüm bu bileşenlerin bir araya gelmesiyle birlikte Yeni i20, premium bir otomobil havasına bürünüyor. Hyundai mühendisleri otomobilin sadece renk kombinasyonunu değil aynı zamanda iç mekandaki tüm ekipmanların konfor odaklı olmasını öncelikli hedef olarak belirledi. Üstün teknoloji ışığında üretilen Yeni i20, sahip olduğu fonksiyonel gösterge sayesinde rahat yolculuklar yaşanmasına olanak sağlıyor.
Hyundai’nin Almanya’daki Rüsselsheim Tasarım Merkezi’nde geliştirilen Yeni i20, geriye doğru uzanan LED entegre projeksiyon tip ön farlarıyla sportif bir görünüm sunarak otomobil tutkunlarının ilgisini çekmeye başlıyor. Yeni nesil altıgen ızgara ön tamponun alt kısmına doğru yerleştirilirken alt kısmındaki hava girişleriyle de sportif hava desteklenmiş oluyor. Sis farlarının eskisine göre daha uzun tutulması, aracın ön kısmında farlarla bütünlük sağlamasına da imkan tanıyor.
Kapıların üzerindeki çıtalarla modern görünüm elde edilirken, parlak siyah C sütunu da aracın akışkan tasarımını destekliyor. Daha yüksek omuz çizgisine sahip olan Yeni i20, şık görünüme sahip arka stoplarıyla estetik tasarımını devam ettiriyor. En az ön kısımdaki kadar sportif bir havaya sahip arka tampondaki difüzör ise özellikle genç kullanıcıların ilgisini çekecek. Yeni i20’nin çift tonlu, alaşımlı 16 inç jantları da hemen ilk bakışta dikkatleri çekiyor. Panoramik cam tavan ise Yeni i20’yi segmentinden ayrıştırıyor.
Yeni i20, sportif öğeleriyle her ne kadar genç kullanıcıların ilgisini çekse de aslında sofistike tasarım çizgisi ve geniş iç mekanıyla ailelerin de kullanımına olanak sağlıyor. Genişleyen kabinle birlikte beş kişinin rahatlıkla yolculuk etmesi Yeni i20’nin sunduğu en büyük avantajlardan biri…
Eskisine göre daha büyük olan yeni platform, toplam olarak 2570 mm aks mesafesine sahip. Bu rakam yine bir önceki nesilden tam tamına 45 mm daha uzun olduğu anlamına geliyor. Ergonomik kabini sayesinde rakiplerine meydan okuyan otomobil, oldukça yeterli bir baş mesafesi sunuyor. Çünkü Yeni i20’nin arkadaki baş mesafesi tam 978 mm. Bir önceki i20’ye kıyasla ön koltuklarda 33 mm daha fazla baş mesafesi sunan otomobil, 24 mm daha fazla da diz mesafesi sunuyor.
Yeni i20’nin bagaj hacmi 301 litre. Her iki arka koltuk istendiği an tek tek yatırabiliyor. Bu da ihtiyaca göre daha fazla yükleme alanı oluşturulmasına olanak sağlıyor. Ön tarafta oturan yolcuların konforunu artırmak için ön kapılarda 1.5 litrelik içecek şişesinin sığabileceği saklama gözlerine yer veriliyor. Soğutma özellikli, ışıklı ve geniş hacimli torpido gözüne ek olarak her iki ön koltuğun arasında yer alan kol dayama da saklama gözüne sahip. Kol dayamanın hemen önünde yer alan kutu içecek tutacağı ve telefon saklama yeri, Yeni i20’nin pratik ve fonksiyonel özelliklerinden sadece bir kaçı…
Hyundai, i20’deki ferah ve geniş iç mekanı desteklemek adına bir takım ayrıcalıklı donanımlara yer verdi. Panoramik cam tavan sayesinde temiz havayı iç mekanda hissetmenin yanı sıra güneşin ışınlarını modern kabine doldurmak için sadece bir butona dokunmak yeterli . Panoramik cam tavan, istendiği an yukarı doğru hareket ederken geriye doğru açılarak doğal ve temiz havanın yolculuk boyunca elde edilmesine imkan tanıyor.
Kokpitin ve kapı döşemelerinin yumuşak dokusu (Soft Touch) otomobile premium bir hava ve üstün kalite hissi depoluyor. Piyano Siyahı parlak boya ve krom malzemelerle desteklenen iç mekan böylelikle kusursuz bir görünüme kavuşmuş oluyor. Üst donanım paketinde sunulan Bluetooth ve navigasyon da otomobilin en ayrıcalıklı özelliği. Fakat tüm donanım seviyelerinde USB/AUX girişi sınırsız müzik keyfi için standart olarak sunuluyor. Yeni i20’nin konsol tipi sürücü kol dayama bölümüyle de sürüş esnasında konfor sağlanırken, elinizin altında bulundurmak istediklerinizi saklayabileceğiniz bir göz de sunuyor.
Yeni i20’nin 7’’ dokunmatik ekranlı müzik sistemi sayesinde tek bir dokunuşla eğlenceyle buluşulmuş olunuyor. CD / DVD / MP3 çalar ile müşteriler ister müzik dinleyebilir, isterlerse film izleyebilirler. Ayrıca Bluetooth ile telefonları Yeni i20’ye entegre edip istenilen müziği dinleyebilir veya telefon görüşmelerini gerçekleştirmek mümkün. Navigasyon Programı ile Yeni i20 kullanıcıları yeni yerler keşfetme imkanını sunmanın yanı sıra gidilmek istenen yerlere kolaylıkla erişebilmeyi de sağlıyor. SD Kart okuyucu ile Yeni i20 ekstra bir bağlantı imkanı daha sunuyor.
İçiyle dışıyla modern bir otomobil olan Yeni i20, dayanıklılığı kanıtlanmış benzinli ve dizel motorlarıyla da oldukça verimli bir sürüş vaad ediyor. Hyundai, iki farklı ‘Kappa’ benzinli ve düşük yakıt tüketimi sergileyen CRDI dizel motorla ürettiği Yeni i20’de Euro6 normlarını karşılamış oluyor. Hyundai’nin Avrupalı mühendisleri tarafından geliştirilen bu motorlar, daha düşük tork bandında verimli güç üretebilmesi için revize edildi.
Benzinli Motorlar
1,2 litre ‘Kappa’ dört silindirli, 84 beygir gücündeki başlangıç seviyesi benzinli motor, düşük yakıt tüketimiyle beraber etkileyici bir sürüş sunuyor. Sadece beş ileri manuel şanzımanla sunulurken ortalama olarak 4.8 litre yakıt tüketimi sergiliyor. CO2 emisyonu ise 109 g/km.
1.2 litre motora alternatif olarak, performanslı benzinli i20 isteyen müşteriler, geliştirilmiş Kappa 1,4-litre, dört-silindirli 100 beygir gücündeki seçeneği tercih edebilirler. Sadece otomatik şanzımanla satışa sunulan aynı zamanda manuel kullanıma (H-Matic) da olanak sağlıyor.
Dizel Motor
Türkiye pazarında her geçen gün önemi artan dizel motorlar, B-segmentinde de oldukça önemli bir rol oynuyor. Düşük emisyonlu dizel motorlarını günden güne geliştirerek yeni ve kaliteli ürünlerinde kullanan Hyundai, aynı zamanda maksimum yakıt ekonomisini de beraberinde getiriyor. 90 beygirlik 1,4-litrelik ünite, minimize edilmiş emisyon değeriyle de çevreci bir tutum sergiliyor. 90 beygir güç üretebilen dizel motor, 240 Nm ile segmentinin en iyilerinden bir tork değerine sahip. Ekonomik dizel motor sadece altı ileri manuel şanzımanla sunuluyor. Performansı tatminkar olan dizel motor, yakıt tüketiminde de yaklaşık yüzde 10 civarında azalmayla ortalama olarak 3.9 lt’ye ulaşıyor.
Şanzımanlar
Yeni Nesil i20, beş ve altı ileri manuel şanzımanlarıyla beraber eskisine oranla daha yumuşak, daha sessiz ve daha etkileyici bir sürüş karakterine kavuşuyor. Yakıt tüketimine de etki eden bu şanzımanlar aynı zamanda gösterge paneline yerleştirilen vites değiştirme uyarı sistemi sayesinde yakıt ekonomisine de katkıda bulunuyor.
Hyundai, Avrupa’daki araştırma ve geliştirme tesislerinde geliştirdiği Yeni i20’yi değişik ısı farklılıklarında ve çeşitli yol kondüsyonlarında test etti. Yeni Nesil i20 süspansiyon sisteminde önde MacPherson, arkada da yarı-bağımsız dikey torsiyon çubuğu kullanıyor. Hyundai mühendisleri, otomobildeki konforu artırmak ve yol tutuşu güçlendirmek adına bir takım geliştirmeler yaparken çok daha güçlü bir yapıya sahip olmasını sağladı. Yeni i20, daha rahat bir sürüş için direksiyon sistemini de değiştirdi. Yeni otomobilde kullanılan elektrik destekli direksiyon sayesinde en dar ve en sıkışık trafikte bile oldukça pratik bir manevra kabiliyeti elde ediliyor.
Yeni i20, A sütunlarında bir takım yeniliklere yer veriyor. Gelişmiş, yüksek mukavemetli çelik kullanılarak üretilen A sütunları, daha ince, daha kısa ve daha dik olarak tasarlandı. Bu sütunlar, özellikle şehrin dar sokaklarında ve sıkışık trafikte üstün görüş açısı sağlıyor.
Yeni i20 şık tasarımını sadece görsel bir şölen olarak kullanmıyor. Sürtünme kat sayısı 0,30 Cd’ye düşürülen otomobilin aerodinamik özellikleri de bir hayli dikkat çekici. Daha akıcı bir tasarım elde etmek için bir araya getirilen unsurlar arasında uzun motor kaputu, düşük tavan çizgisi ve keskin hatlar yer alıyor.
Yeni i20, yollardaki sürprizler karşısında, tüm yolcuları dört bir taraftan koruyan gelişmiş güvenlik donanımlarıyla donatıldı. Elektronik Stabilize Programı (ESP), aracın savrulmasına neden olabilecek durumlarda, her tekerlek için fren dağılımı ve tekerlek hızı gibi kontrolleri yaparak güvenli bir sürüş imkânı sağlıyor. ESP, tüm donanım seviyelerinde standart olarak sunuluyor. ESP’nin regülasyonlar nedeniyle standart olacağı otomobil pazarında Hyundai‘yi rakiplerinden ayıracak olan bir diğer donanım ise Araç Stabilite Yönetim Programı (VSM). Asimetrik yüzey (kuru/ıslak) üzerinde meydana gelen ani fren ya da yön değişikliği esnasında aracın kontrollerini denetleyen sistem, güvenli bir sürüş için destek oluyor. Yeni i20’de standart olarak sunulan Yokuş Kalkış Destek Sistemi, yokuş üzerinde oluşabilecek tehlikeli geri kaymaları önlemeye yardımcı.
Yeni i20, lastik basınçlarında bir düşüş olduğunda kullanıcılarını uyararak güvenliklerini arttırmak için TPMS sistemini de standart olarak sunuyor.
Yeni i20’de sunulan Aktif Ön Koltuk Başlıkları, kaza anında yolcunun boynuna daha yakın mesafede konumlanıyor. Böylece boyun yaralanmalarının önlenmesine etkin bir şekilde destek oluyor.
Yeni i20, güvenliği en üst düzeye çıkaracak şekilde tasarlandı. Yeni i20’de standart olarak sunulan sürücü, ön yolcu ve Elite donanım seviyesiyle sunulan yan ve perde hava yastıklarıyla da araç içerisinde koruma üst düzeyde sunuluyor. Arka park sensörleri de geri manevralarda veya aracı park ederken kullanıcılarına kolaylık sağlıyor ve yaklaşan nesneler konusunda uyarıyor.
Viraj içini aydınlatan statik dönüş farları da, dönüşlerde ve virajlarda büyük kolaylık sağlıyor. Dönüş esnasında ekstra bir aydınlatma ile yol, daha da aydınlatılmış oluyor.
Hyundai Assan İzmit Fabrikası’nın bantlarından inen Yeni i20’nin ihracatına da başlandı. Avrupa öncelikli olmak üzere bölgedeki 30’dan fazla ülke için sadece Türkiye fabrikasında üretilip ihraç edilecek olan Yeni i20’nin gönderildiği ilk ülke ise Fransa oldu.
Hyundai Assan İzmit Fabrikası, 3 vardiya ile yılda toplam 200.000 adet Yeni i10 ve Yeni i20 üretecek. Bu iki modelin dünyadaki tek üretim merkezi konumundaki fabrika, henüz üretime aldığı Yeni i20’den 2014 yılında 25 bin adet, 2015 yılında da 110 bin adetlik ihracat gerçekleştirmeyi planlıyor.
Almanya-Rüsselsheim’daki Ar&Ge Merkezi’nde tasarlanan ve geliştirilen Yeni i20, Avrupalı müşterilerin beklentilerine uygun olarak Hyundai’nin Ali Kahya’da 1 milyon m2’den büyük bir alana kurulu olan fabrikasında en üstün kalite ve Türk işçisinin emeğiyle üretiliyor.
Hyundai, Avrupa’daki B segmentine 2002 yılında Getz modeliyle giriş yaptı ve bugün sektörün oldukça önemli bir başrol oyuncusu durumuna geldi. 2008 yılında piyasaya sunduğu i20 ise aradan geçen altı yıllık sürede 400.000 adetten fazla satış gerçekleştirdi.
1997 yılında kurulan Hyundai Assan İzmit Fabrikası, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği kapasite artırımıyla birlikte yıllık olarak 200.000 adet üretim gerçekleştiriyor. 180.000 adetlik yıllık ihracat ve 2 milyar USD ihracat geliri hedefleyen Hyundai Assan’ın yıllık i20 üretim adedi hedefi 130.000 adet.
Hyundai ayrıca B segmentinde toplam benzinli motor satışlarında en çok tercih edilen marka durumunda. Ayrıca benzinli otomatikteki en çok satışı yapan Hyundai, Yeni i20’yle de bu başarısını sürdürmeyi hedefliyor.

Bir önceki makalemiz olan Skoda’dan sıcak kış kampanyası başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: