modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Yeni Mini Cooper Yolda

1 249

Üçüncü nesil MINI, ilk kez kamuflajsız olarak fotoğraflandı
Yıl sonuna doğru resmi olarak tanıtılması beklenen yeni MINI, tanıtım filmlerinin çekimleri sırasında görüntülendi. Yeni MINI’de ilk olarak ilgi çekici gündüz farları göze çarpıyor. Farların etrafına yerleştirilen gündüz farları dışında yenilenen otomobilde daha büyük stop’lar kullanılıyor.

Fotoğraflanan MINI’de, performans modellerinde geleneksel olarak kullanılan logoların haricinde, bagaj spoyleri ve ortada konumlandırılmış çift çıkışlı egzoz ile birlikte kaputta hava girişi de bulunuyor. Yeni MINI’nin ön tekerlekler güncel modele göre biraz daha geride duruyor.

Benzinli motorlar

Yeni MINI’de turbo beslemeli, direkt enjeksiyonlu üç ve dört silindirli motorlar sunulacak. Model gamının giriş basamağında ise üç silindirli 1.5 lt’lik ünite bulunacak. 136 bg güç ve 220 Nm tork üreten bu motorun yanı sıra 2.0 lt’lik 191 bg gücünde ve 280 NM tork maksimum tork üretebilen dört silindirli bir seçenek de yer alacak.

Dizel motorlar

Dizel motor gamında ise yeni 115 bg güç üreten 1.5 lt’lik motor, güncel versiyonda kullanılan 1.6 lt’lik ünitenin yerini alacak. Tüm dizel ve benzinli motorlar hem otomatik hem de manuel şanzıman seçeneğine sahip olacak ve start-stop sistemi standart olarak sunulacak.

Şasi

Hem dört hem de ön tekerlekten çekişli otomobillerde kullanılacak olan UKL1 platformu yeni MINI’de de kullanılacak. Daha sportif ve konforlu bir sürüş vaat eden yeni platformda hafif malzemeler kullanılmış. Eskiye göre daha rijit olan yeni platform sayesinde arkada geçiş ve bagaj hacmi iyileştirilmiş.

Adaptif amortisörler

Yenilenme ile birlikte MINI elekrtronik adaptif amortisörlere de kavuşuyor. ‘Sportifliği vurgulayan’ ve ‘dengeli ve konforlu’ olarak iki farklı sürüş moduna sahip olacak olan yeni MINI’de bu seçim, kabinde bulunan bir düğme aracılığı ile yapılacak.

Direksiyon ve frenler

Gelecek nesil elektronik direksiyon sistemi markanın açıklamasına göre, çeviklik, sürüş güvenliği ve konforu sağlıyor. Tork yalpalaması olarak adlandırılan ve özellikle performanslı MINI’lerde karşılaşılan otomobilin kalkışlarda sağa sola doğru çekmesine karşı da bu direksiyon ile önlem alınmış. Yeni ve daha hafif olan fren sistemi de yapılan yenilikler arasında.

Güvenlik

Yeni aktif kaput üçüncü nesil MINI’de standart güvenlik ekipmanları arasında yer alıyor. 20 km ile 55 km arasında yayalara çarpma durumunda aktif olan kaputun haricinde ekstra katlanma bölgeleri de otomobile eklenmiş.

Bir önceki makalemiz olan Yeni X-Trail yüzünü gösterdi başlıklı makalemizi okudunuz mu?

1 yorum
  1. Vipgo Ataköy

    […] Üçüncü nesil MINI, ilk kez kamuflajsız olarak fotoğraflandı Yıl sonuna doğru resmi olarak tanıtılması beklenen yeni MINI, tanıtım filmlerinin çekimleri sırasında görüntülendi. Yeni MINI’de ilk olarak ilgi çekici gündüz farları göze çarpıyor. Farların etrafına yerleştirilen… Yeni Mini Cooper Yolda […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: