modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Yeni Renault Symbol Oto inceleme

0 201

Markanın B sınıfı Sedan’ı yeni görünümü ile yollarda

BU HAFTAKİ TEST KONUĞUMUZ VE SİZE TANITACAĞIMIZ ARAÇ YENİ RENAULT SYMBOL. ESKİ SYMBOL TÜRKİYE’DE ÜRETİLİRKEN ARTIK YENİ MODEL ROMANYA’DA ÜRETİLİYOR VE DACİA LOGAN İLE KARDEŞ. ARAÇ TÜRKİYE , CEZAYİR VE TUNUS’TA SYMBOL ADI İLE DİĞER ÜLKELERDE İSE DACIA LOGAN ADI İLE SATILIYOR.

İLK OLaRAK İSTANBUL OTOSHOWDA KARŞIMIZA ÇIKAN VE ŞUBAT AYI BAŞI İLE SATIŞINA BAŞLANAN ARAÇ, B SINIFI BİR SEDAN VE RAKİPLERİ ARASINDA PEUGEOT 301 , CİTROEN C-ELYSEE VE AVEO SEDAN VAR.

ARAÇ MARKANIN YENİ TASARIM ANLAYIŞI DOĞRULTUSUNDA TASARLANMIŞ. YENİ SYMBOL ESKİSİNDEN 87 MM DAHA UZUN VE 4.3 METRE , 78 MM DAHA YÜKSEK YANİ 1.5 METRE VE 54 MM DAHA GENİŞ BUNUNLA BERABER DİNGİL MESAFESİ DE ESKİYE GÖRE 161 MM ARTMIŞ VE 2.6 M OLMUŞ. DİNGİL MESAFESİ, BİR ÜST SINIFTAKİ OTOMOBİLLERLE YARIŞACAK KADAR İYİ VE BUNUN FAYDASI ARKA KOLTUK YOLCULARINA EKSTRA DİZ MESAFESİ OLARAK YANSIMIŞ.

ARKA TARAFTAKİ KOLTUKLARIN BAŞ MESAFESİ DE SORUNSUZ. AYRICA KAPI İÇİ GÖZLER VE ÖN KOLTUK ARKASINDA CEPLERDE KULLANIŞLILIK AÇISINDAN ARTILARDAN.

OTOMOBİLİN ÖN KONSOLU BU SINIF BİR OTOMOBİLDEN BEKLENECEĞİ GİBİ SERT MALZEMELERDEN OLUŞTURULMUŞ VE KALİTE HİSSİ YÖNÜNDEN BİR BEKLENTİYE GİRMEMEK GEREK. AMA ORTA KONSOLUN PİYANO SİYAHI KAPLAMASI, KROM ÇERÇEVELİ OTOMATİK KLİMA KUMANDASI VE DOKUNMATİK EKRAN İÇ MEKANA AYRI BİR HAVA VE ŞIKLIK KATMIŞ.. ÖN KONSOL ERGONOMİK YÖNDEN BAŞARILI. ARAÇ BİR AİLE ARABASI OLDUĞU KADAR ŞİRKETLERE DE HİTAP EDECEK ŞEKİLDE.
ÖN TARAFTAKİ EŞYA GÖZLERİ VE KAPI İÇİ CEPLER YETERİNCE GENİŞ, VİTES KONSOLUNUN ÖN KISMINDA BARDAKLIK + EŞYA GÖZÜ OLMASININ YANI SIRA, KONSOLUN ÜST KISMINDA DA KAPAKLI BİR GÖZ VAR.

ARACIMIZ DOLU ÖZELLİKLİ TOUCH . BUNLARA EK OLARAK R-NAV NAVİGASYON SİSTEMİ VE KONFOR PAKETİ DERİ DİREKSİYON SİMİDİ, ARKA PARK SENSÖRÜ, ELEKTRONİK KLİMA, HIZ SINIRLAYICI VE HIZ SABİTLEYİCİ.GİBİ UNSURLAR ALINABİLİYOR.
R-NAV NAVİGASYON KUŞKUSUZ Kİ BU OTOMOBİLİN İÇ MEKANINA RENK KATAN EN ÖNEMLİ ÖZELLİKLERDEN BİRİ . BU DONANIM SAYESİNDE YÖN BULMA İŞLEVİNİN YANI SIRA CEP TELEFONU, MULTİMEDYA BAĞLANTILARINI YAPABİLMEK DE MÜMKÜN. YÜK VE TAŞIMA AÇISINDANDA YERDEN YÜKSEKLİĞİNİ VE TÜRKİYE ŞARTLARINDAKİ YOL KOŞULLARINI İYİ DEĞERLENDİREN ARAÇ 510 LİTRELİKTE GENİŞ BİR BAGAJ HACMİ SUNMUŞ.

YENİ SYMBOL’DE EURO 5 NORMUNA UYGUN 1.5 DCİ 75 HP TURBODİZEL MOTOR MEVCUT. HATIRLANACAĞI GİBİ ESKİ SYMBOL’DE EURO 4 NORMUNDA 1.5 DCİ 65 HP VE 1.5 DCİ 85 HP MOTORLAR GÖREV YAPIYORDU 65 HP’LİK MOTORUN YERİNE GELEN YENİ 1.5 DCİ 75 HP, 10 HP GÜÇLÜ OLMASININ YANI SIRA, 200 NM’LİK MAKSİMUM TORK DA ESKİYE GÖRE 40 NM DAHA FAZLA. 5 İLERİ MANUEL ŞANZIMANLA KOMBİNE EDİLMİŞ BU MOTOR ALT DEVİRLERDE BİLE TATMİNKAR BİR ÇEKİŞE SAHİP. OTOMOBİL DOĞAL OLARAK ÇOK HIZLI DEĞİL AMA ALT DEVİRLERDEN İTİBAREN DENGELİ ŞEKİLDE GELEN TORK SAYESİNDE ÇEKİŞ PROBLEMİ YAŞAMADAN İLERLİYOR. FABRİKA VERİLERİNE GÖRE 0-100 KM/S HIZLANMASINI 14.6 SANİYEDE TAMAMLAYAN OTOMOBİLİN MAKSİMUM HIZIYSA 164 KM/S. BU OTOMOBİLİN EN GÜZEL YANLARINDAN BİRİYSE TÜKETİM VE FABRİKA VERİLERİNE GÖRE ORTALAMA 3.9 LT/100 KM’LİK TÜKETİME SAHİP.

DİREKSİYONUN SOL ALT KISMINA DENK GELEN YERDE BULUNAN ECO DÜĞMESİ DE SYMBOL’ÜN YENİLİKLERİNDEN. MOTOR YÖNETİM VE KLİMA GÜÇ YÖNETİMİNE ETkİ EDEN BU BUTON SAYESİNDE YAKIT TÜKETİMİNİN YÜZDE 10’A KADAR AZALTILABİLMEK MÜMKÜN.

OTOMOBİLDE ÖNDE MACPHERSON, ARKADA TORSİYON ÇUBUKLU SÜSPANSİYON SİSTEMİ MEVCUT. DARBE EMİŞİ BAŞARILI OLAN SÜSPANSİYON SİSTEMİ YOL BOZUKLUKLARINI BAŞARIYLA EMİYOR. AYRICA BUNU YAPARKEN DE İÇ MEKANDA RAHATSIZ EDİCİ SESLER DUYULMUYOR. KONFOR ODAKLI SÜSPANSİYON SİSTEMİNİN DOĞAL SONUCU OLARAK OTOMOBİL VİRAJLARDA YANA YATIYOR. STANDART OLARAK SUNULAN ELEKTRONİK STABİLİTE KONTROLÜ İSE ÖNEMLİ BİR FAKTÖR..

Bir önceki makalemiz olan Subaru Forester Oto inceleme başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: