modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Yılın Çevrecileri

0 165

Geçtiğimiz günlerde açıklanan “Yılın Çevreci Otomobili” finalistleri arasında, BMW i3 ve Tesla Model S gibi modellerin tanıtılmasına rağmen yalnızca 1 adet hibrit model yer buldu. Yalnızca 1 hibrit otomobilin yer aldığı listede, 2 adet dizel ve 3 adet benzinli model yer aldı. “Yılın Çevreci Otomobili” ödülünü en son 2009 yılında bir dizel model, Audi A3 TDI kazanmıştı.

BMW 328d ve Audi A6 TDI olmak üzere Alman finalistlerden oluşan dizel finalistlerin “Yılın Çevreci Otomobili” ödülünü kazanmalarına düşük bir olasılık veriliyor. BMW 3 Serisi sahip olduğu 2.0 litrelik turbo dizel motoru ile 180 beygir ve 380 nm torkluk güç üretirken şehir dışında 5,2 litre yakıt tüketiyor. Audi ise 3.0 litrelik motor hacmine sahip gürültülü V6 turbo dizel motoru ile 240 beygir ve 580 nm tork güç üretiyor. Araç şehir dışında pek de düşük olmayan 6,2 litrelik yakıt tüketimine sahip.

2 dizel, 1 hibrit ve 3 benzinli otomobilin olduğu listede ödülün benzinli otomobillerden birine gitmesi bekleniyor. Toyota Corolla ve Mazda 3’ün finalistler arasında olduğu “Yılın Çevreci Otomobilleri” ödülünde jüri, Mazda’nın i-ELOOP ve Skyactiv teknolojilerini beğenerek 100 km’de 5,8 litre yakıt tüketen aracı finale taşıdı.

Bu yılın finalistlerine damga vuran modeli ise benzinli, hibrit ve şarjlı hibrit seçeneklerine sahip olan Japon üretici Honda’nın Accord modeli oldu. Accord’un şarjlı hibrit modeli 100 kilometrede yalnızca 2 litre yakıt tüketirken, Accord hibrit ise 4,7 l/100 km yakıt sarf ediyor.

“Yılın Çevreci Otomobili” ödülünün kazananı 2013 Los Angeles Otomobil Fuarı’nda Green Car Journal tarafından açıklanacak.

Bir önceki makalemiz olan Mini Cooper Teknolojiye Doymuyor başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: