modifiye, tuning, son model otomobiller, oto haber, testler ve teknik verilere bizimle ulaşın

Zafira Motorunu Yeniliyor

0 192

MPV sınıfı aile otomobilleri ile dizel motorlar kuşkusuz ki mükemmel uyumun tanımıdır. Özelikle ülkemizde yüksek vergi dilimi üzerinde yer alan modeller beklenen ilgiyi göremiyorlardı.

Bunun farkında olan üreticilerden Opel, Zafira Tourer modeli için yeni geliştirdiği 1.6 litrelik dizel motor ile ailesiyle uzun yolculuklar yapmayı seven müşterilerini sevindirecek. 1.6 CDTI ecoFLEX olarak adlandırılan, 120 beygir ve 320 nm tork güç üreten bu yeni motor seçeneğine sahip Zafira Tourer Almanya’da vergiler dahil € 26,850’dan (77,500 TL) satışa sunuldu.

Aslına bakılırsa Opel, 136 beygir güç üreten ve 1.7 litrelik dizel motorun yerini alan 1.6 litrelik dizel motora sahip Zafira modelini satışa sunmuştu. Bu motor seçeneğinin revize edilmiş ve daha az beygir gücüne sahip versiyonu olan yeni 1.6 litrelik dizel motor, ulaşılması daha kolay bir fiyattan satışa sunuluyor.

120 beygirlik yeni motor seçeneğine sahip Opel Zafira hala en yakın rakibi Citroen C4 Picasso’dan daha güçlü olmasıyla da dikkat çekiyor.

Karma yakıt tüketimi 4.5 lt/100km olarak açıklanan yeni 1.6 litrelik dizel motora sahip Zafira’nın karbondioksit emisyonu ise kilometrede 119 gram olarak ölçülmüş. Ancak Zafira’nın 120 beygirlik yeni motoru 4.1 lt/100km ve109 g/km değerlerine sahip olan 136 beygirlik versiyonun altında kalıyor.

120 ve 136 beygirlik her iki motor seçeneğiyle sunulan Zafira’nın alüminyumdan üretilen silindir blokları, krank mili yatağı ve silindir başları aracın bir hayli hafiflemesini, doğal olarak da yakıt tüketiminin düşmesini sağlamış.

Bir önceki makalemiz olan Freelander’ın Yerini Alacak başlıklı makalemizi okudunuz mu?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Soruyu cevaplayınız: